Varikosel

Varikosel Nedir?

Erkeklerdeki kısırlığın pek çok sebebi olabilir. Bunlardan biri de Varikoseldir. Bu rahatsızlık testiste bulunan toplardamarların görevini yerine getirememesi olarak bilinir. Bu yazımızda Varikosel belirtileri ve tedavi şekli gibi detaylara değineceğiz.
Varikosel testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesidir. Bu hastalık %90 oranında sol testiste görülmektedir. Bunun sebebi sol testisin sağa göre daha çok basınca ve daha yavaş kan akışına maruz kalmasıdır.

 

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel hastalığın evresine göre farklı belirtiler gösterebilir. Kimi hasta basit şikayetlerle kimi ise ciddi belirtiler sebebiyle doktora başvurur. Belirtilerin şiddetine göre tedavi için bir yol izlenir.
Hastaların genellikle şikayetleri şu şekildedir.
• Şişlik
• Varislerde terleme ve sıcaklık hissi.
• Kabarıklık
• Testiste meydana gelen ağrı
Testisteki damarın genişlemesi bir süre sonra gözle görülecek şekilde belirginleşebilir. Bu görüntü bacaklarda meydana gelen varisi hatırlatacaktır. Varikosel hafif düzeydeyken kişide herhangi bir belirti ortaya çıkmayabilir. Zaman geçtikçe damarlardaki genişleme artacağı için şişkinlik ve ağrılar da meydana gelecektir. Varikoselin ciddi anlamda ilerlemiş olması ise testis boyutlarında küçülme ve testislerde yumuşama yapabilir. Elle muayeneyle varikoseli anlamak mümkündür.

 

Varikosel Kısırlık İlişkisi

Testisleri koruyan dış torbalarda vücut ısısından birkaç derece daha düşük ısıya sahiptir. Bunun sebebi ise spermlerin sağlıklı bir şekilde üretilmesi için vücut ısısından serin bir ortama ihtiyaç duymasıdır.
Varikosel torbalarda görüldüğünde genişleyen damarların içinde kan göllenmesi sebebiyle ısı artışı olur. Sperm üretimini ve kalitesini olumsuz etkileyen bu durum gebelik sonuçlarının negatif çıkmasına neden olabilir. Varikoseli olan kişilerin böbrek ve böbrek üstü bezlerinden gelen toksik maddeler testilerde birikebilir. Bu da spermlerin hareketini ve kalitesini olumsuz etkileyen durumlardandır.

 

Varikosel Mutlaka Tedavi Edilmeli Midir?

Varikosel rahatsızlığı sperm sayısını teke düşüren başlıca bir sebep olmayabilir. Hastalığın tedavisine başlanıp başlanmaması konusu mutlaka uzman bir hekim görüşü alınarak cevaplanmalıdır. Kişide sperm sayısını azaltan başka sebeplerin üzerinde de durulmalıdır. Azospermi yani ‘’ sıfır sperm ‘’ durumunda varikosel tedavisi için farklı görüşler vardır. Azosperminin sebebi üzerne yoğunlaşarak da farklı tedavi yöntemleri değerlendirilir.

 

Varikosel Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Varikosel tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Erken teşhis varikosel tedavisi için önem taşır. Mikro cerrahi yöntemle ameliyat yapılır. Operasyon süresi 1 ila 2.5 saat aralığında değişebilir. Mikro cerrahi yöntemin kullanılması rahatsızlığın yeniden ortaya çıkma ihtimalini düşürür. Doktorunuz varikosel tedaviniz için ameliyat olmanızı uygun gördüyse aklınıza takılan konularda mutlaka bilgi alınız.
Varikosel ameliyatının ardından hastalar genellikle sperm sayılarındaki artış süresini merak eder. 3 ila 6 ay arasında sperm sayısında artış beklenir. 6 ay geçmesine rağmen sperm kalitesi ve sayısında artış gözlemlenmediyse sonuç hekim ile tekrar gözden geçirilir. Erkelerin %70 ‘inde iyileşme süreci başarıyla sonuçlanmaktadır. Varikosel ameliyatından sonra bir yıl içinde beklenen gebelik ortanı %40 civarındadır. Bazı komplikasyonlar sebebiyle erkeklerde operasyon sonrası sperm kalitesinde ve sayısında azalma görülebilir. Bu tarz kişiye özel detayların uzman hekimle yeniden değerlendirilmesi daha iyi olacaktır.

 

Varikosel Hastaları Baba Olabilir Mi?

Varikoseli tek başına kısırlık sebebi olmadığını söylemiştik. Bu hastalığa uygulanan ameliyat tedavisi sıklıkla başarıyla sonuçlanır. Ameliyattan 6 ay sonra sperm kalitesinde ve sayısında düzelme olmazsa ve eş gebe kalmazsa erkekler için yardımcı üreme teknikleri önerilir. Sperm sayısı ve hareketliliği zayıf olan erkekler için tüp bebek tedavisi üzerine yoğunlaşılır. Gebelik olmama durumu erkeğe bağlı bir sebepleyse hareketlilik ve kalite olarak en iyi sperm veya spermler seçilir. Laboratuvar ortamında yumurta birleşmesi sağlanır. Oluşturulan embriyo anne adayına transfer edilir. Bu uygulama tüp bebek tedavisi olarak tıp literatüründe yerini almıştır.

 

Varikosel Ameliyatı Fiyatları

Varikosel ameliyatı fiyatları için tedavi uygulanacak olan hastaneyle görüşme yapılmalıdır. Güncel fiyat bilgilerine ulaşmak için lütfen hastaneyle iletişime geçiniz.