Vajinismus

Vajinismus Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus’un kesin olarak neden ortaya çıktığı bilinmemektedir. Vajinismus yaşam kalitenizi etkileyen ve cinsel hayatınızda sorunlar yaşamanıza sebep olan bir rahatsızlıktır.
Ülkemizde her 10 kadından biri vajinismus sorunu yaşamaktadır. Bu durumun sebebi toplumumuzda cinselliğin bastırılması ve cinsel eğitim sürecinin doğru ilerlememesi olarak gösterilebilir.

 

Vajinismus Nedir?

Vajinismus en basit şekilde bazen psikolojik bazen de fizyolojik sebeplerden kaynaklı olarak, vajina çevresindeki kasların istemsiz olarak kasılması ve ilişkinin ağrılı hale gelmesi olarak tanımlanabilir.
Vajinada oluşan kasılmalar vajina girişini kapatır ve cinsel ilişkinin o an için imkansız hale gelmesine sebep olur. Vajinada oluşan kasılmalar vücudun diğer kaslarını etkileyebilir ve nefes almada zorluklara, hareket kabiliyetinin kısıtlanmasına sebep olabilir.

 

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

Vajinismus hastalığı ortaya çıkış şekline göre iki farklı türe ayrılır. Bu çeşitler arasındaki temel fark ilk kez hangi dönemde vajinismus belirtilerine rastlandığıdır.

Primer Vajinismus

İlk cinsel ilişki sırasında istemsiz şekilde kasların kasılması ve ilişkinin gerçekleşmemesi Primer Vajinismus olarak adlandırılır. Bu durumun sebebi ilk cinsel ilişkiden korkma, ilişki öncesi ve sonrası oluşacak kaygılar ve stres olabilir.

Sekonder Vajinismus

Daha önce cinsel ilişki yaşamış, düzenli bir cinsel hayatı olan kişilerde psikolojik sebeplerden kaynaklı olarak görülen vajinismus türüdür. Sekonder vajinismus’un sebepleri arasında zor doğum, kürtaj, sorunlu jinekolog tedavileri gibi travmatik etkenler olabilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri; vajinismus türüne ve kişiye göre farklılık gösterebilir. Bazı kadınlarda tek belirti görünürken bazı kişilerde birden fazla belirti de görünebilir. Genel olarak vajinismus belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
• Cinsel ilişki sırasında ağrıların oluşması
• İlişki sırasında kişinin kendini geriye çekmesi
• Bacakları kapatma
• İlişkiden kaçınma
• Jinekolog muayenelerinden kaçınma ya da rahatsızlık duyma
• Muayene esnasında istem dışı kasılmaların oluşması
Bu vajinismus belirtilerinden biri veya daha fazlası sizde görünüyorsa vajinismus rahatsızlığınız olduğu anlamına gelir. Vajinismus belirtilerinin sizde bulunması durumunda korkmanıza ya da endişe etmenize gerek yoktur çünkü Vajinismus tedavisi olan bir rahatsızlıktır.

 

Vajinismus Teşhisi Nasıl Konulur?

Bu sorunun farklı cevapları vardır. Vajinismus teşhisi konulmadan önce hastanın yaşadığı sorunlar hakkında bilgi alınır. Uzmanlar sorunları dinledikten sonra kişinin vajina bölgesini görmek isteyebilir.

Muayene sırasında herhangi bir alet veya cihaz kullanmaya gerek yoktur.
Doktor muayenesinden sonra fiziksel bir sorun bulunmuyorsa psikolojik sebeplerin araştırılması ve tedaviye başlanması için hasta cinsel ilişki alanında uzmanlaşmış seks terapistlere ya da psikologlara yönlendirilir.

 

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi koyulan teşhise göre farklılık gösterir. Çoğunlukla vajinismusun psikolojik sebeplerden kaynaklandığı görülmektedir. Bu sebepler ilk ilişki öncesi kaygı ve korku, cinsellik ile ilgili edinilmiş yanlış bilgiler ya da geçmişte yaşanmış durumlar olabilir.
Psikolojik sebeplerden kaynaklı vajinismus rahatsızlığında hastanın tedavi süreci kadın hastalıkları uzmanı ve seks terapisti ya da psikolog ile birlikte yürütülür. Tedavi sürecinde hastaya uygulanan psikoseksüel terapiler sayesinde vücudu ve cinsel hayatı hakkındaki duygularını anlaması ve psikolojik sebeplerin önüne geçmesi amaçlanır. Terapiler ve eğitimler sırasında kişinin gevşeme tekniklerini öğrenmesi için nefes egzersizleri ve hafif dokunmalar ile durumun farkına varması sağlanır.
Nefes egzersizleri ve hafif dokunmalar ile başlayan gevşeme tekniklerine vajinal kasların kontrolünü daha iyi sağlamak için sıkma ve bırakma gibi egzersizler ile devam edilir. Tedavinin ilerleyen süreçlerinde vajina içine farklı boyutlarda tamponlar yerleştirilebilir. Süreç içerisinde uygulanan bütün vajinismus egzersizleri kişinin dürtülerini arttırmak ve ilişki sırasında gevşeyebilmesini amaçlar.
Vajinismus fiziksel sebeplerden de kaynaklanabilir. Fiziksel sebeplerden kaynaklı durumlarda vajinada bulunan yapısal bozuklukların düzeltilmesine yönelik tedaviler uygulanır. Bu tedavilerin dışında himenin (kızlık zarı) alınması ya da ilaç tedavisi uygulanabilir.

 

Vajinismus Kadınlar Anne Olabilir Mi?

Vajinismus tedavisi uygulanmamış kadınlar hamile kalabilir ve anne olabilir. Cinsel birleşme tam anlamıyla sağlanamamasına rağmen vajina dışında kalan spermlerin rahme ve tüplere ulaşması ve yumurtalıklarda döllenme oluşması nadiren bile olsa görülen durumlardandır.
Vajinismus tedavisi uygulanmayan kadınlar muayene süreçlerinde zorlanır ve normal doğumda güçlük çekerler. Bu sorunlardan kaçınmak için hamilelik sürecinde ya da hamilelikten önce tedavi uygulanması gerekir.
Nadiren görülen bu durumun dışında vajinismus kadınlar tüp bebek yöntemiyle kolaylıkla gebe kalabilirler. Vajinismus kadınların hamile kalması için tüp bebek yöntemi uygulanmadan önce hamile kalmak için vajinismus dışında bir engel yoksa öncelikle kişinin tedavi olması önerilir. Kişi vajinismus tedavisini kabul etmiyorsa tüp bebek tedavisi uygulanır.

 

Vajinismus Hastalarda Tüp Bebek Tedavisi

Vajinismus hastaları tüp bebek ve mikroenkeksiyon tedavi yöntemleriyle hamile kalabilirler. Tüp bebek yöntemi ile hamile kalan hastaların gebelik ve doğum yapmalarında bazı dezavantajlar vardır.
Bu dezavantajlardan kısaca bahsetmemiz gerekirse:
Vajinismus hastalarında tüp bebek tedavilerinin başarı oranı daha düşük olabilir.

Hormon ilaçlarının yan etkileri fazla olabilir.

Muayene ve ultrasona girmeli zor olabilir. Vajinismus kadınlarda tüp bebek tedavisinde bunlar gibi dezavantajların olduğunu bilmeniz gerekir.

 

Vajinimus Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Vajinismus Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Vajinismus cinsel terapi ile tamamen tedavi edilebilir ve tedavi süreci 3-6 ay arasında sürebilir

Vajinismus Tedavisi Kimler Tarafından Yapılır?

Vajinismus tedavisi kadın doğum uzmanları ve psikologlar tarafından birlikte yürütülür

Vajinismus Kadınlar Hamile Kalabilir Mi?

Vajinismus kadınlar tüp bebek yöntemiyle kolaylıkla hamile kalabilir ve anne olabilirler