Trikomonas Enfeksiyonu

Trikomonas Nedir?

Trikomonas cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen trikomonas enfeksiyonunun sebebi trichomonas vaginalis protozosudur.

 

Trikomonas Enfeksiyonu Nedir?

Trikomonas enfeksiyonu hem kadınlarda hem erkeklerde görülen ve HPV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Günümüzde kadınların %25’i hayatlarının bir döneminde trikomonas enfeksiyonu ile karşılaşmaktadır. Çoğu zaman kolay tedavi yöntemleriyle kısa süre içinde vücuttan atılan trikomonas enfeksiyonu cinsel ilişki dışında da oluşabilir ve farklı belirtiler gösterebilir.

 

Trikomonas Nasıl Bulaşır?

Çoğu zaman cinsel ilişkinin sebep olduğu trikomonas enfeksiyonu farklı sebeplerden de kaynaklanabilir. Ortak iç çamaşırı ve pantolon kullanmak veya hijyenik olmayan halka açık tuvaletleri kullanmak trikomonas oluşmasına sebep olabilir. Ortak çamaşır veya halka açık tuvalet kullanımından bulaşabildiği için aktif cinsel hayatı olmayan bireylerde de belirtilerin görülme ihtimali vardır.

 

Trikomonas Belirtileri

Kadınlarda görülen trikomonas belirtileri ve erkeklerde görülen belirtiler farklıdır.

Kadınlarda trikomonas belirtileri şöyledir.

 • Kötü kokulu vajinal akıntı
 • Kanlı ve sarı renkte vajinal akıntı
 • Genital bölgede kaşıntı ve yanma hissi
 • İdrar yaparken yanma
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı

Trikomonas belirtileri kadınlarda özellikle adet döneminden sonra ve gebelik döneminde daha şiddetli hale gelir.

Erkeklerde trikomonas belirtileri

 • İdrar ve boşalma sırasında yanma
 • Penisten akıntı gelmesi
 • İdrara çıkma sıklığın artması

Bazen herhangi bir trikomonas belirtisi görülmeyebilir ama yukarıdaki belirtilerin görülmesi durumunda tanının konması için bir uzmana başvurmanız gerekir.

 

Trikomonas Teşhisi Nasıl Konur?

Belirtilerin görülmesi kesin olarak trikomonas tanısı koymak için yeterli değildir. Kişide görülen belirtilerin yanında fiziksel muayene ve trikomonas testi yapılması gerekir. Testler sonucunda kesin tanı konulursa tedavi süreci başlatılır.

 

Trikomonas Testi

Trikomonas testi için vajinal akıntıdan örnek alınır ve mikrobiyoloji laboratuvarında test edilir. Test için alınan örnekte Trikomonas Vaginalis paraziti görülürse kesin tanı koyulabilir ve tedavi süreci başlatılır. Parazit olmaması durumunda belirtilerin asıl sebebini öğrenmek için farklı testler uygulanabilir. Doktorunuz gerekli görürse PAP smear testi isteyebilir.

 

Trikomonas Tedavisi,

Trikomonas tedavisi cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara göre daha kısa sürede tedavi edilir. Tedavi için metronidazol, tinidazol, imidazol, ornidazol gibi antibiyotikler veya vajinal yollan alınan fitil ve kremler kullanılabilir.

 

Trikomonas Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi sürecinde hastaların verilen ilaçları düzenli şekilde kullanması gerekir. Düzensiz antibiyotik kullanımı hem hastalığın iyileşmesi hem de kişinin bağışıklık sistemi için olumsuz etkiler yaratabilir.

Trikomonas enfeksiyonunda çift tedavisi önemlidir. Çiftlerin birlikte tedavi olması ve tedavi sonuna kadar cinsel ilişkiye girmemesi gerekir.

 

Trikomonas Tekrarlar Mı?

Trikomonas enfeksiyonu tedavi edilse bile hastalık tekrarlayabilir. Tedavi olan her 5 kişiden birinin tekrar hastalanabilir. Bunun önüne geçmek için çift tedavisine önem verilmeli ve hastalığa sebep olan diğer etkenlerden korunmak gerekir.

 

Trikomonas Korunma Yolları

Trikomonas enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanarak hastalık riskinin önüne geçebilirsiniz. Cinsel ilişki dışında bulaşma ihtimali olan durumlar için dikkat etmeniz gerekenler şöyledir.

 • Ortak iç çamaşırı ve pantolon kullanmaktan kaçının.
 • Kişisel temizliğinize ve genital bölgenin hijyenine özen gösterin.
 • Ortak kullanım tuvaletlerini tercih etmeyin.

 

Trikomonas Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Trikomonas nasıl anlaşılır?

Vajinal akıntılar, genital bölgede oluşan kaşıntılar, ilişki sırasında ağrı, idrar yaparken yanma gibi belirtiler trikomonas belirtilerindendir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda bir uzmana danışarak tanı konulması gerekir.

Trikomonas kanama yapar mı?

Trikomonas olan hastalarda kanlı vajinal akıntılar görülebilir. Bu akıntıların dışında cinsel ilişkiden sonra vajinal kanama görülen durumlarda olabilir.

Trikomonas nasıl teşhis edilir?

Trikomonas teşhisi için hastada görülen belirtilerin yanında fiziksel muayene ve kesin teşhis için laboratuvar testleri yapılır. Akıntılardan alınan örnekler mikrobiyoloji laboratuvarında incelendikten sonra teşhis konulur.