Sperm DNA Hasarı

Tüp bebek tedavisi sürecinde hem kadın hem de erkek birçok aşamada incelenir. Sperm DNA hasarı da bu incelemelerin içerisinde yer alır. Sperm testi ile sperm sayısı, hareketlilik oranı ve sağlıklı sperm oranları belirlenebilir. Sperm DNA hasarı testi ise spermin DNA zincirindeki kırıklıklarını tespit etmek için kullanılır. Spermin kalitesini belirlemeye yönelik yapılan önemli testlerden biridir.

Tüp bebek tedavisine başvuran kişilere öncelikli olarak sperm testi yapılır. Sperm testi normalden farklı çıkan hastalarda sperm DNA hasarı testinin de bozuk çıkma ihtimali yüksektir. Aynı şekilde sperm testi normal çıksa bile sperm DNA hasarı testi bozuk çıkabilir. Bu nedenle her ikisi de hasta için uygulanması gereken testler arasından yer alır. Spermdeki DNA hasarı sonucunda döllenmede sorunlar ortaya çıkartabilir, embriyo gelişiminde aksaklıklar meydana gelebilir ve embriyo kalitesi istenilen seviyede olmayabilir.

 

Sperm DNA Hasarı Neden Meydana Gelir?

Sperm kalitesi birçok nedenden etkilenebilir. Bunların başında kişilerin sağlıksız yaşam koşullarını benimsemiş olması geliyor. Sigara kullanımı, alkol tüketimi, radyasyona maruz kalma, fazla kafein tüketimi ve pek çok etken sperm kalitesini etkiler.

Çevresel faktörler bile sperm DNA hasarını tetiklemek için yeterlidir. Çalışma ortamı sıcak olan meslekler, kimyasal maddelerle iletişimin fazla olduğu meslek grupları, uzun süreli bilgisayar ve telefon kullanımına bağlı olarak fazlaca radyasyona bağlı kalınan mesleklerde sperm hasarı görülebilir.

 

Sperm DNA Hasarı Nasıl Oluşur?

Normal bir sperm oluşumunda sperm yumurtayı döllemek için hazırlanır. Bu sayede sperm DNA’sı doğal yollardan yumurtayı döllemek için kodlanmıştır. Ancak DNA’daki hasarlar nedeniyle sperm ona atfedilen görevi yerine getiremeyebilir. Genetik ve çevresel faktörlerden meydana gelebilen sperm DNA hasarı sonrasında çiftler çocuk sahibi olamayabilir. Bu nedenle genç yaşlardan itibaren oluşan sağlıksız yaşam koşulları düzeltilmelidir. Sağlıklı gıdalarla beslenilmeli, spor yapılmalı ve hijyen konusuna azami önem gösterilmelidir. Bu sayede çocuk sahibi olmak istenildiğinde kişilerin çocuk sahibi olma oranı artar. Kötü alışkanlıklardan uzak durularak üreme sağlığı erken yaşta koruma altına alınabilir.

 

Sperm DNA Hasarı Testi Kimlere Uygulanabilir?

Kısırlık değerlendirilmesi yapılan hastalar için sperm DNA hasarı testi uygulanması gereken ilk testler arasındadır. Ayrıca çiftlerin tekrarlayan gebelik kayıpları geçmişleri spermdeki DNA hasarına bağlı olabilir. Bu nedenle geçmişlerinde bu durumu yaşayan hastalar için yapılması gereken testler arasında yer alır.

Çiftler tüp bebek tedavisi için başvurduklarında doktorları tarafından birçok açıdan inceleme altına alınırlar. Yukarıda bahsedilen meslek gruplarının olası etkilerinden dolayı bu test yaptırılmalıdır.

 

Sperm DNA Hasarının Tedavisi Nasıldır?

Sperm DNA hasarı testi normal değerlerin dışında çıkan hastalar için belirli bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Ancak, yaşam tarzının değiştirilmesi ve antioksidan tabletlerin kullanımı sperm kalitesini olumlu yönde etkiliyor. Ardından doktor tarafından uygun görülen yöntemlerle tüp bebek tedavileri aracılığıyla çocuk sahibi olunması mümkün hale geliyor.

 

Sperm DNA Hasarı Neden Önemlidir?

Sağlıklı bebeklerin dünyaya gelebilmesi için kadın yumurtasının ve erkek sperminin kaliteli olması gerekiyor. Tüp bebek tedavisinde en büyük amaç, genetik açıdan sağlıklı bireylerin ortaya çıkmasını sağlamaktır. Bu bağlamda spermin DNA hasarının olmaması da çok önemlidir. Çünkü, sperm DNA hasarı bulunan kişilerin spermleri yumurtayı dölleyebilecek yetkinlikte değildir. Bu nedenle de DNA hasarının azaltılması için bir an önce harekete geçilmesi gerekiyor. Bazı testlerle ortaya çıkabilen durum sonucunda tüp bebekte başarı şansı ciddi şekilde arttırılabiliyor.