İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma günlük hayatı olumsuz etkileyen sağlık problemlerinden birisidir. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkeste görülebilen bir hastalık olsa bile kadınlarda görülme ihtimali daha fazladır. Günlük yaşam kalitesini düşüren bu rahatsızlık idrar kontrolünün sağlanamamasından kaynaklıdır. İdrar kaçırma ıslaklık, koku ve tahrişe sebep olduğu için kişide rahatsızlık hissi uyandırır. Bu rahatsızlık hissi kişiyi depresyona kadar sürekleyebildiği için bu durumu önlemek ve farklı hastalıklara sebep olmasını engellemek için idrar kaçırma tedavi edilmelidir.

 

İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar kaçırma nedenleri birden fazladır. Her yaş ve cinsiyette görülebilen bu rahatsızlığın bazı nedenleri şöyledir:

 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Hormonlarda görülen eksiklik ya da değişimler
 • Pelvik kasların zayıf olması
 • İleri yaş
 • Kadınlarda vajinal enfeksiyonlar
 • Zorlu doğumlar
 • Mesane iltihapları
 • Obezite
 • Diyabet (Şeker Hastalığı)
 • Kabızlık
 • Genetik faktörler
 • Menopoz
 • Prostat büyümesi
 • Sistit
 • Böbrek taşları
 • Sakinleştirici ve idrar söktürücü ilaçlar ya da tansiyon ilaçlarının kullanımı

Sıraladığımız idrar kaçırma nedenleri arasında en önemlilerinden birisi ileri yaştır. İleri yaştaki bireyleri pelvik kasları zayıfladığı için ileri yaştaki insanlarda idrar kaçırma daha yaygın görülür.

Obezite de önemli risk faktörlerinden birisidir. Aşırı kilodan kaynaklı olarak pelvik kasların zayıflaması sonucu bu kişilerde de idrar kaçırma görülebilir. Obezite tedavisi gören bireyler daha sonra idrar kaçırma probleminden kurtulabilir.

Birçok idrar kaçırma nedeni olduğu gibi farklı idrar kaçırma tipleri de mevcuttur.

 

İdrar Kaçırma Tipleri

İdrar kaçırma tipleri yaş, cinsiyet ve idrar kaçırma nedenine göre farklılık gösterir. Sıkışma tipi idrar kaçırma, stres tipi idrar kaçırma ve karma idrar kaçırma tipi olarak üç farklı idrar kaçırma çeşidi vardır.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma: Mesanede beklenmedik an da şiddetli ve istemsiz şekilde bastıran, kişilerin kontrol edemediği kasılmalar ortaya çıkar. Bu durumda bireyler idrar kontrolünü sağlayamadığı için istemese bile idrar kaçırırlar.

Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her bireyde görülebilen sıkışma tipi idrar kaçırmanın en önemli nedeni soğuk havadır.

Stres Tipi İdrar Kaçırma: Vajinal doğum yapmış kadınlarda daha sık görülen stres tipi idrar kaçırma gülme, hapşırma, öksürme, koşma, zıplama, atlama ve ağır yük kaldırma gibi durumlarda meydana gelir. Bu gibi durumlarda mesanede artan basıncın pelvik kasları etkilemesinden dolayı bireyler kasları kontrol edemez ve idrar kaçırma problemi yaşarlar.

Karma Tipi İdrar Kaçırma: Sıkışma tipi ve stres tipi idrar kaçırmanın birlikte görüldüğü tiptir. Hem sıkışmaya bağlı olarak hem de stres tipindeki gülme, öksürme, hapşırma veya diğer durumlardan kaynaklı olarak kişilerde idrar kaçırma görülür.

 

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur?

Fazla doğum yapmış veya menopozdan sonra kadınlarda idrar kaçırma görülebilir. Bununla birlikte daha önce hiç doğum yapmamış bireylerde de özellikle stres tipi idrar kaçırma kadınlarda idrar kaçırmaya neden olabilir.

 

İdrar Kaçırma Teşhisi

İdrar kaçırma teşhisi farklı şekillerde konulabilir. Kesin tanı konulmadan önce hastanın idrar kaçırma sıklığı, ne gibi durumlarda idrar kaçırdığı hakkında bilgi alınır. Ardından fiziki muayene yapılır ve fiziki veya sinirsel bir hastalığın olup olmadığı kontrol edilir.

Fiziki muayene sonrasında kesin tanı konulması için testler yapılır. İdrar tahlili, pelvik ultrason, EMG testi, sistometri gibi yöntemler sayesinde idrar kaçırma teşhisi konur.

 

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma tedavisi için cerrahi yöntemler veya idrar kaçırma ilacı kullanılır. Öncelikli olarak idrar kaçırma tipi belirlenir ve duruma göre hangi tedavinin uygulanacağı belirlenir. İdrar kaçırma ilacının yetersiz kalacağı durumlarda tedavi için cerrahi yöntemler uygulanır.

 

İdrar Kaçırma Ameliyatı

İdrar kaçırma ameliyatı genellikle stres tipi idrar kaçırma problemlerinde tercih edilir. Sıklıkla tercih edilen idrar kaçırma ameliyatı yöntemleri TOT ve TVT gibi ameliyat yöntemleridir. Yaklaşık 30 dakika gibi bir sürede ameliyat tamamlanır ve hasta ertesi gün taburcu edilir. Strest tipi idrar kaçırma rahatsızlığı bulunmasına rağmen idrar kaçırma ameliyatı olmak istemeyen hastalarda ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi cerrahi müdahale kadar etkili değildir ve bazı yan etkiler görülebilir.

 

İdrar Kaçırma İlacı

İdrar kaçırma ilacı tedavisi daha çok sıkışma tipi idrar kaçırma problemi görülen hastalarda uygulanır. Bu tedavi yönteminde kişinin günlük yaşam tarzını değiştirmek de önemlidir. İlaç kullanımıyla birlikte gün içinde fazla sıvı tüketimi, egzersizler ve düzenli beslenme gibi değişiklikler ilaç tedavisi destekleyici niteliktedir. Burada kişiler doktorlarının belirleyeceği günlük sıvı tüketimi miktarına dikkat etmelidir.